Renault 4CV
      Diely pre Vášho veterána...

Ako na to? - Brúsenie

Brúsenie je základ života v dielni. Podľa toho, čo robíme je možné rozdeliť brúsenie na niekoľko základných činností:

  • delenie materiálu brúsením - rezanie plechov, karosérií a pod
  • odstraňovanie hrdze, farby
  • obrusovanie zvarov.
    V ďalšom texte budem hovoriť len o brúsení kovov - plechov, karosérií a pod.

    Rezanie

    Pre každý typ práce sú vhodné iné brúsne materiály. Na rezanie sú najpoužívanejšie kotúče do uhlových brúsok. Priemer kotúčov býva od 50mm do 230mm, hrúbka od 0,8mm do 2,5mm. Hrubšie kotúče ako 1,6mm nie sú vhodné na rezanie tekných plechov, lebo značne "pália", prehrievajú materiál. V praxi sú najpoužívanejšie kotúče s priemerom 115mm a 125mm a hrúbkou 1mm až 1,6mm. Kotúče s hrúbkou po 1mm bývajú vystužené prelisom, a preto ich nie je možné minúť celé. V skutočnosti som kúpil kotúč 0,8mm a mal hrúbku 1,3mm. Výrobca tohto kotúča tam napísal skôr jeho želanie ako realitu. Rez kotúča bol širší ako pri kotúči s hrúbkou 1,0mm. Často sa nedá dosiahnuť s brúskou "do kúta". V tom prípade treba iný typ brúsky a iný rozmer kotúčov. Ja používam priamu vzduchovú brúsku s malými reznými kotúčmi priemer 50mm, hrúbka 1mm. Pri vzduchovej brúske je potrebné, aby dobre sadla do ruky a ľahko sa ovládala. Kotúčiky sa upínajú na unášač, výmena pri zničení je jednoduchá a rýchla. V prípade potreby je možné do vzduchovej brúsky upnúť aj iný typ brusiva, napr. brúsne kotúčiky na stopke, rotačné pilníky (technické frézy), lamelové valcové kotúče a pod.

  • rezný kotúč do uhlovej brúsky
  • rezný kotúč do priamej vzduchovej brúsky priemer 76mm
  • lamelový kotúč priemer 125mm
  • brúsny kotúč priemer 125mm, hrúbka 6mm
  • Obrusovanie hrdze a farby

    Najčastejšie používam lamelové kotúče pre ich univerzálnosť. Množstvo výrobcov, druhov a typov sú zárukou, že každý si može vybrať ten správny kotúč.
    Základné rozdelenie kotúčov podľa priemeru: 115mm, 125mm, 150mm, 180mm, 230mm.
    Podľa zrnitosti: 40, 60, 80, 100 ...240 a iné. Podľa počtu lamiel: čím viac lamiel, tým viac brusiva môžem zodrať. V skutočnosti je to len argument predajcu, v praxi nie je podstatný rozdiel pri brúsení s malým počtom lamiel. V prípade, že je lamiel veľa, môže nastať zanesenie lamiel obrusovaným materiálom. Vtedy sa znižuje brúsna schopnosť kotúča a začína materiál viac páliť, čo vedie k prehriatiu kotúča a jeho zničeniu.
    Rôzny typ brusiva: výrobcovia rozdeľujú kotúče podľa farby brúsiva, spôsobu výroby, použitia, napr. Korund (P), zirkón (Z)... Je dobré si nechať poradiť od niekoho, kto má už skúsenosti s daným kotúčom. Nie vždy je najlepší kotúč ten najdrahší. V zásade platí, že kotúč má čo najviac spraviť (obrúsiť) v pomere k svojej cene.
    Schopnosť ostrenia kotúčov: lamelové kotúče majú na plátne nalepené brusivo. Brúsením sa časť brusiva otupí a zanesie nečistotami. Je dôležité, aby sa zanesené a otupené zrná včas vylomili a umožnili pracovať novým, čerstvým zrnám. Na brúsenie čistého kovu (ocele) je vhodné používať kvalitnejšie kotúče, na mastný alebo farbený povrch je vhodné použiť lacnejšie kotúče, ktoré sa viac opotrebujú, ale brúsia aj po znečistení. V prípade potreby je možné kotúč občerstviť tým, že sa krátko a intenzívne obrúsi hrana väčšieho kusu kovu, starý vyradený kotúč do stolovej brúsky alebo orovnávač na kotúče stolových brúsok.
    Tvar kotúčov: kotúče byvajú kruhové plné alebo s výrezmi. Kotúče s výrezmi používam tam, kde potrebujem vidieť čo brúsim a ako to ubúda. Typické použitie je pri obrusovaní zvarov na plechoch. Pri brúsení s týmto kotúčom nehrozí prebrúsenie.

  • lamelové valcové brúsne telieska so stopkou
  • lamelový kotúč s výrezmi do uhlovej brúsky
  • kotúče na obrusovanie farby a hrdze
  • drôtený kotúč a unášač na brúsne plátna so suchým zipsom
  • Brúsky

    Na brúsenie sa v dielni najčastejšie používa uhlová brúska, tiež nazývaná karbobrúska, flexa a pod. V zásade sa dá brúsiť brúskou z nákupného centra aj špeciálnou značkovou. Dôležité sú paramtre brúsky: výkon motora, možnosť regulácie otáčok motora, výdrž brúsky. Pri brúskach priemer 115mm a 125mm býva výkon motora od 500W do 1400W. S nižším výkonom motora treba brúsiť jemnejšie, menej pritláčať kotúč do záberu. Ja takúto brúsku používam na rezanie plechov, kde je výkon viac ako dostatočný a nie je potrebná regulácia otáčok. Regulácia otáčok je dôležitá pri brúsení. Z praxe viem, že sú veci, ktoré sa lepšie brúsia pri 4000 ot/min, čo je 1. stupeň, iné treba brúsiť na maximálnych 11000 ot/min. Brúsky s reguláciou majú väčšinou aj elektronikou riadený plynulý rozbeh, a preto brúsky pri zapnutí "nekopú". Pri práci v dielni treba viac brúsok. Ja používam menšiu na rezanie, kotúč tam mám nahodený stále. Na väčšej brúske mám rýchloupínanie kotúčov, tam mením kotúče podľa potreby (lamelový, brúsny, drôtený a podobne).
  • vzduchové brúsky na rôzne brúsenie
  • uhlová brúska pre ťažko prístupné miesta, brúsne plátno so suchým zipsom s priemerom 50mm
  • brúsenie lamelovým kotúčom s výrezmi uľahčuje kontrolu brúsenia
  • najčastejšie používané brúsky v dielni: rezanie a obrusovanie, samozrejme netreba zabúdať na ochranu zdravia - okuliare, dýchcia maska, rukavice, ochrana sluhu.
  • Návrat
    r4cv (c)2013