Renault 4CV
      Diely pre Vášho veterána...

Retrofit a GO CNC frézky Arrow 500 - 2

Riadiaci počítač. Vo vnútri sú 2 počítače 486. V dnešnej dobe to je už nepoužiteľné. Počítač bude nový, jeden a bude tam LinuxCNC.

Ku stroju bola pôvodne aj dotyková sonda. Ku mne sa už nedostala, ostal iba interfejs a signalizačný panel v obrábacom priestore.

Ventily na ovládanie chladiacej kvapaliny. Tie riadili, či do dutiny vretena pôjde vzduch (výmena nástroja) alebo kvapalina (obrábanie).

Po čiastočnom odkrytovaní som našiel špony všade. Obsluha by si zaslúžila po ...

Odkrytovaná os X, motor može ísť do servisu. Podľa výrobného štítku sú to motory Goldline a tie vyrába Kolmorgen. Vďaka tomu sa podarilo ku motorom pripojiť nové meniče AKD. Motor dostal len nové tesnenie na zadnom viečku a inak je OK.

Nad motorom Y je energetická reťaz s vedením. Tú musím najprv uvoľniť, aby som mohol rozobrať spojku motora a posuvovej skrutky.

Vedenie reťaze a kryt spojky je už vonku.

Priestoru na demontáž je málo. Káble v reťazi sú už stvrdnuté a miestami aj popraskané, celá kabeláž stola musí byť nová.

Pohľad na spojku. Povolenie správnej skrutky je otázkou štastia. Vedel som, že tam je, ale nevidel som čo robím.

Motor je vonku. Spojka je vlastne trubka stiahnutá okolo hriadele motora a skrutky.

Vrch skrine rozvodu vzduchu. Je tam aj niekoľko rezervných vývodov, napríklad na ofuk optických pravítok na odmeriavaní.

Tu malo byť servo pre os Z. Jedno servo bolo položené vedľa stroja, myslel som, že partí sem. V skutočnosti bolo aj poškodené, niekto mu vybral resolver.

Predchádzajúca Projekty Nasledujúca
r4cv (c)2013